ANA SAYFA


Haber bülteni üyeliği

Sigarayı Bırakmak 

 Sigara alışkanlığından vazgeçmek zor; ancak imkansız değildir. İş işten geçmeden sigara bırakılırsa vücut kendini yenileme imkanı bulabilir. Son sigara içildikten sonra 12 saat içinde vücut kendini iyileştirmeye başlar. Vücuttaki nikotin ve karbonmonoksit miktarı hızla azalmaya başlar, birkaç gün içinde vücutta belirgin rahatlama olur.

Sigarayı bıraktıktan 5 yıl sonra kalp krizi riski içmeyenlerle aynı düzeye iner. 10 yıl sonra akciğer kanserinden ölüm riski %50 oranında azalır.

Sigara bağımlılığının 2 yönü vardır. Fiziksel ve psikolojik bağımlılık.

- Fiziksel bağımlılığı yapan sigaradaki nikotindir. Psikolojik bağımlılık ise kişiye göre değişir. Kendine güvensiz, sorunlardan kaçan kişiler psikolojik bağımlılığa daha eğilimlidir.

Nikotin bağımlılığı oluşmuş kişilerde, sigarayı bıraktıktan sonraki ilk 3 gün en zor dönemdir. Bu dönemde huzursuzluk, sinirlilik, konsantrasyon güçlüğü ortaya çıkabilir. Bu dönemde aktif olmak, kafeinden uzak durmak, sigarayı akla getirecek ortamlarda bulunmamak, sakız çiğnemek, kuruyemiş yemek, bu dönemi kolay atlatmaya yardımcı olabilir. Ancak bu bant ve sakızların yanlış kullanımı tehlikeli olabileceğinden mutlaka doktor gözetiminde kullanılmalıdır.

- Psikolojik bağımlılığı belirgin olan kişilerde ise psikiyatrist gözetiminde ve gerekirse anti-depresan türü ilaçlardan yardım alınmalıdır.

Sigarayı bırakma sonrasındaki sıkıntıların geçici olduğunu ve daha sağlıklı bir yaşama başlangıç olduğunu unutmayın. Sigarayı bırakmakla nefes almanız rahatlayacak, egzersiz kapasiteniz artacak, koku ve tat duyularınız düzelecek, öksürüğünüz yavaş yavaş azalmaya başlayacaktır. Sigaranın kokusundan, bütçenize getirdiği yükten ve bağımlılıktan kurtulacaksınız.'

Daha verimli, üretken, sağlıklı ve sigarasız bir yaşam dileğiyle...

Editör Bilgileri

uzerine.com


Editöre Ulaşın

Oylama

Hiç Nikotin Bandı Kullandınız mı ?

Kullandım , Ama Faydası Olmadı

Kullandım , Çok Etkili

Kullanmadım

En Son Güncellenenler

ikinci-jeanpaul
freebsd
apiterapi
azdavay-bakirci
aramamotorlari
uyku
kazimkoyuncu

Uzerine.com Copyright © 2005 Uzerine.com
uzerine.com Ana Sayfa | Gizlilik Sözleşmesi | Üye Girişi